Wakacje Madagaskar

Madagaskar ma również niezwykle ciekawą historię. Leżał na szlaku handlowym łączącym świat arabski ze wschodnim wybrzeżem Afryki. Europejczycy odkryli wyspę dopiero w XV wieku, dzięki portugalskim statkom pływającym do Indii.

W XVII wieku tereny przejęli Francuzi, wykorzystując tutejszą ludność jako darmową siłę roboczą. To niebezpieczny okres w dziejach wyspy, ponieważ Madagaskar został w tym czasie opanowany przez piratów, którzy uznali go za idealną bazę do pozyskiwania niewolników na sprzedaż. Dziś w stolicy kraju można zwiedzać poświęcone korsarzom muzeum.

W XVIII wieku Francuzi ostatecznie pokonują piratów i udaje im się uzyskać wpływy u lokalnych władców, a w XIX wieku wyspa oficjalnie zostaje kolonią francuską.

Madagaskar ma w swojej burzliwej historii również kilka polskich akcentów. W 1773 roku rząd Francji wysłał podpułkownika Maurycego Beniowskiego z misją zdobycia nowych krain na wschodzie. Beniowski przypłynął na wyspę, gdzie okrzyknięto go królem, opanował stolicę kraju i zbudował kilka fortyfikacji. W XX-leciu międzywojennym Francja po raz kolejny połączyła polskie losy z Madagaskarem. Pojawił się plan oddania wyspy Polsce jako naszego terytorium zamorskiego, ale nie został zrealizowany.

W XX wieku na Madagaskarze nasiliły się ruchy nacjonalistyczne, wywalczono status kolonii zamorskiej, ale dopiero w 1960 roku państwo uzyskało suwerenność. Językiem urzędowym - obok malgaskiego - pozostaje jednak francuski.

Madagaskar w języku malgaskim dosłownie oznacza "ląd na końcu świata". To idealne określenie ze względu na położenie wyspy i jej niezwykłą, dziką przyrodę. Na Madagaskar najlepiej dostać się drogą lotniczą do stolicy kraju Antananarywy.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl